Opracowanie metody wytwarzania produktów zaawansowanej ceramiki funkcjonalnej: węglika krzemu i tlenowęglika krzemu (SiC/SiOC) z prekursorów w postaci żywic krzemoorganicznych
Celem projektu jest rozwinięcie i zweryfikowanie w warunkach operacyjnych nowej technologii wytwarzania materiałów ceramicznych, tj. węglika krzemu (SiC), tlenowęglika krzemu (SiOC) oraz ich kompozytów z wolnym węglem. Technologia zakłada wytwarzanie ww. materiałów z prekursorów w postaci żywić krzemoorganicznych będących odpadami procesu produkcji papieru silikonowanego (główne źródło), jak również innych odpadów krzemoorganicznych w postaci stałej jak i roztworów.
Punktem wyjściowym projektu są wyniki badań przeprowadzonych w skali laboratoryjnej na odpadzie-żywicy krzemoorganicznej.
Wskazują one, że zastosowana metoda pozwoli na produkcję SiC/SIOC+C charakteryzującego się parametrami jakościowymi pozwalającymi na zastosowanie gospodarcze, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów jego produkcji.
Ostatecznym celem jest wdrożenie przedmiotowej technologii (tj. uruchomienie wielkoskalowej produkcji). W tym celu, Prodigo proponuje budowę pilotażowej linii do wykorzystania ww. materiałów ceramicznych. Dzięki niej zamierzamy zweryfikować, czy osiągnięte w warunkach laboratoryjnych parametry finalnego produktu, jak również procesu jego wytwarzania są możliwe do osiągnięcia w warunkach operacyjnych.
Poza zadaniami dotyczącymi przeprowadzania testów w środowisku operacyjnym, zaplanowano zadanie w ramach badań przemysłowych, które będzie służyło przetestowaniu wybranych innych surowców w skali laboratoryjnej.
Projekt współfinansowany/finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020
Tomasz Tomaszewski
Research & Development
+48 555 333 099
tomasz.tomaszewski@prodigo.eu